Nowe metody w 2020 jak lepiej transportować ponadgabaryty - na kółkach

transport gabarytowy

Przewożenie transportu ponadgabarytowego

Przewożenie transportu ponadgabarytowego to wyzwanie dla firmy, ale również dla kierowcy, który musi bezpiecznie i w określonym czasie dostarczyć towar pod wskazany adres. Transport ciężki trzeba odpowiednio zaplanować, że

Nowe metody w 2020 jak lepiej  transportować ponadgabaryty - na kółkach transport gabarytowy
by w czasie jazdy nie zdarzyły się, żadne niespodzianki. Bardzo istotna jest odpowiednia logistyka, ponieważ transport ponadgabarytowy nie może poruszać się po wszystkich drogach, więc zdarza się, że trzeba zaplanować objazdy. Należy to zrobić wcześniej, ponieważ ciężarówka nie w każdym miejscu da radę zawrócić i jeżeli kierowca w ostatnim momencie dowie się, że nie może przejechać, to zlecenie zapewne nie zostanie wykonane na czas i będzie problem z powrotem ciężarówki do bazy.
Transport maszyn wymaga też specjalnych formalności celnych. Wszystko to trzeba zorganizować na tyle wcześniej, żeby kierowca nie miał żadnych problemów z przejechaniem przez granicę. W tej branży przecież bardzo liczy się czas i każdemu zależy na tym, żeby zlecenie zostało wykonane w terminie.


Nie każdą trasą da się go

Transport ciężki to inne określenie dla gałęzi przemysłu, jaką jest transport ponadgabarytowy. W tej nazwie znaleźć można odzwierciedlenie jej charakteru. I to na kilku płaszczyznach.
Słowo ciężki to po pierwsze odniesienie do wielkości i ciężkości towarów. Tradycyjnie na polskich drogach transportować można produkty o łącznej masie 42 ton. Tymczasem maszyny, różnego rodzaju sprzęty, czy hale ciężar ten przekraczają. Wszystko więc co waży więcej niż 42 tony, musi być transportowane w specjalnych warunkach.
Drugą płaszczyzną transportu ciężkiego, jest jego logistyka. Transport maszyn, czy elementów infrastruktury naprawdę nie jest organizacyjnie łatwy. Nie każdą trasą da się go zorganizować. Takie elementy, jak rondo, most, czy wysoki krawężnik mogą w tym przypadku uczynić trasę nieprzejezdną. Zorganizowanie więc wszystkiego cale nie jest łatwe. Tym bardziej, że dochodzą do tego dodatkowe elementy, związane z obowiązującymi regulacjami prawnymi.
I tak oto transport ciężki, wcale lekkim nie jest.


Wymaga on zazwyczaj szczegółowego zaplanowania każdego

Przepisy prawa określają dosyć szczegółowo normy dotyczące wymiarów i wagi pojazdów przemieszczających się po drogach publicznych. Zdecydowana większość transportu drogowego realizowanego każdego dnia na terenie całej Europy nie wymaga specjalnych zabiegów, aby te wytyczne zachować. Jednak zdarza się konieczność przewiezienia ładunku, który te normy przekracza. W takiej sytuacji w grę wchodzi transport ponadgabarytowy. Wymaga on zazwyczaj szczegółowego zaplanowania każdego aspektu przedsięwzięcia, poczynając od wielu formalności związanych z uzyskaniem koniecznych pozwoleń, poprzez zastosowanie specjalistycznego pojazdu, aż po dokładne zaplanowanie każdego odcinka trasy przejazdu. Może się zdarzyć, że transport ciężki wyłącznie drogami publicznymi nie będzie możliwy i będzie konieczne uzupełnienie go transportem morskim czy rzecznym. Przewóz ponadnormatywny obejmuje z reguły elementy ciężkich konstrukcji przemysłowych, transport maszyn, ciężkiego sprzętu budowlanego, linii produkcyjnych czy też rozwiązań dla przemysłu energetycznego.


Transport ciężki wymaga również dodatkowych opłat

Zamknięcie granic wynikające z panującej pandemii spowodowało zwiększenie nacisku na transport lądowy. Gospodarka światowa zwolniła, ale nie wyhamowała całkowicie. To, co do tej pory przewoziły samoloty transportowe czy statki, dzisiaj przewożą samochody i pociągi.

Najtrudniej w tej sytuacji ma się transport ponadgabarytowy, transport maszyn i transport ciężki. Czas realizacji znacznie się wydłużył, ponieważ transportowanie dużych ładunków jest realne tylko w nocy i musi się odbywać pod ścisłym nadzorem ekipy prowadzącej. Nie wszystkie europejskie drogi są przystosowane do takich przewozów, co oznacza potrzebę wyznaczenia ścisłej trasy.

Ponadto koszt transportu ponadgabarytowego wiąże się z zatrudnieniem większej liczby personelu oraz wypłacaniem wyższych stawek za pracę w czasie nocnym i dodatków za pracę w szkodliwych warunkach. Wymaga to wyższych ubezpieczeń zarówno ludzi, jak i samego ładunku.

Transport ciężki wymaga również dodatkowych opłat za przejazd drogami publicznymi, za wjazdy na autostradę i podatek od transportu ponadgabarytowego.



© 2019 http://na-kolkach.bluesky.bialystok.pl/